Nemocí koní # 1 - Měsíční slepota

19. března 2012 v 15:50 | Tea |  Nemoci koní

Měsíční slepota je zánětlivé a zároveň také nejnebezpečnější onemocnění očí, které může koně postihnout. Pokud je oko vážně poškozeno, může dojít k oslepnutí. Zánět se objevuje v přední oční komoře, tedy mezi čočkou a rohovkou. Pozor, příčinou oslepnutí není samotný zánět, ale těsné srůsty, které se na postiženém místě začnou tvořit.

Proč se tak nemoc jmenuje?


Pokud u koně onemocnění již propuklo, zhruba ve čtyřtýdenních - tedy měsíčních intervalech dochází k pravidelnému objevování recidiv.

Příznaky onemocnění


Začátek nemoci bývá dlouhý a velice těžko rozpoznatelný. Chovatelé koní začnou k tomuto nebezpečnému zánětu přistupovat jako k "obyčejnému" a postižené oko začnou léčit například framykoinem. Než však zjistí, že léčba není účinná, měsíční slepota se již může nacházet ve svém dalším stádiu, které doprovází:

  • časté slzení  • světloplachost  • zákal rohovky  • zužování zornic  • zvýšená teplotaPokud kůň některým z těchto příznaků trpí, měli bychom ihned zavolat veterináře.Příčiny vzniku měsíční slepoty


Měsíční slepota může vzniknout dvěma způsoby, onemocnění je tedy vrozené, nebo získané.Vrozené onemocnění souvisí s genetickými předpoklady, ovšem ohroženi jsou i koně, kteří trpí těžší formou alergie. V současnosti se veterináři přiklánějí k názoru, že právě alergie je největším spouštěčem vzniku tohoto onemocnění.Dalším způsobem vzniku onemocnění je nákaza patogenními mikroorganismy neboli leptospiry, které přenáší hmyz, myši a potkani.


Je možné onemocnění předejít?


Tak jako u každé nemoci, i zde je velice důležitá důsledná prevence. Denně bychom měli dbát na pořádek a dodržování hygieny ve všech prostorách stáje, čímž se můžeme vyhnout nevítané návštěvě - myším, které jak již víme, přenáší nebezpečné leptospiry. Další věcí, kterou bychom měli řádně zvážit, je vhodné umístění zásob jadrného krmiva. V žádném případě by nemělo ležet někde na zemi, protože zde se k němu můžou myši velice snadno dostat. Nejlepším řešením jsou různé zásobníky či klasické zemědělské bedny na krmivo. Pokud se ve stáji nachází kůň postižený měsíční slepotou, je lepší ho umístit do karantény a zamezit tak kontaktu se zdravými zvířaty.Může se kůň uzdravit?


Jak jsem se již zmínila, zánět postihuje přední oční komoru - ta je bohužel velice obtížně dostupná pro léčbu antibiotiky. Vyhlídky na uzdravení jsou tedy poměrně malé a nikoliv trvalé - zánět se většinou opakovaně vrací.

Jak tedy koně můžu vyléčit?


Pouze veterinář rozhoduje o správném způsobu léčby - vyhněte se prosím "babským radám", které mohou v tomto případě napáchat více škody než užitku!Lehčí forma léčby spočívá v injekčním podání kortikoidů a následném rozkapávání oka atropinem, který uvolňuje již vzniklé srůsty. Druhým možným způsobem léčby je operace, kdy se koni chirurgicky otevře postižená oční komora, místo se vypláchne antibiotiky a oko se opět zašije.


Díky správnému přístupu chovatelů a dnešní moderní medicíně se většinou podaří koni oko zachránit. Pokud ale přeci jen dojde k nejhoršímu a kůň oslepne, má také šanci prožít plnohodnotný život - když k němu přistupujeme s láskou a určitou mírou trpělivosti...
Zdroj: Konicci.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikís Nikís | Web | 19. března 2012 v 16:05 | Reagovat

chudáci koně,kteří tak trpí..o té nemoci jsem ještě neslyšela.. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama